All the winners and runners up from the 2019 awards

AWARDS

STAFF WRITERS

Email
Like
48%
Dislike
52%
Last updated:
Tony's Tropical Tours picked up two awards, collected by Emily Silverstone. Image: Vasco Gonsalves.
Like
Dislike

Over 300 people turned out to celebrate the 2019 Douglas Business and Tourism Awards at Hemingway’s Brewery on Friday night.

The public voted awards acknowledge the outstanding contribution of the region's business community and are a celebration of a year’s hard work.


RELATED:
GALLERY | ALL THE ACTION FROM THE 2019 DOUGLAS BUSINESS & TOURISM AWARDS


See full list of the 2019 winners and runners up below:


SPECIAL AWARD WINNERS:

Douglas Chamber of Commerce Business Excellence:
AlphaCool – Clint Hastie

The Diane Cilento Excellence in Art:
Call of The Running Tide Exhibition

Outstanding Contribution to Environmental Sustainability:
Port Douglas Recycling

Lifetime Contribution by An Individual to Douglas Business and Tourism:
Rob West - BTS Tours

2019 Douglas Business and Tourism Hall of Fame Inductee:
Salsa Bar & Grill


ENTERTAINMENT, SPORT & EVENTS


Best Regular Local Event (daily, weekly, monthly)

Winner: Port Douglas Sunday Markets
Runner up: Mossman Saturday Markets

Favourite Community (Adult) Sports Club

Winner: Port Douglas Crocs (AFL)
Runner up: Port Douglas Surf Life Saving Club (Surf Life Saving)

Favourite Community (Junior) Sports Club

Winner: Port Douglas Junior Crocs (AFL)
Runner up: Bodies in Motion (Dancing)

Best Live Entertainment Venue

Winner: Paddy's Irish Pub    
Runner up: The Court House Hotel

Best Annual Event (once a year)

Winner: Port Douglas Carnivale
Runner up: Port Shorts Film Festival

Best Live Local Entertainer/s

Winner: Lady Valiant
Runner up: Walker Brothers

WEDDINGS & CORPORATE EVENTS

Best Wedding / Commercial Photographer

Winner: Jessie Goetze - Port Douglas Wedding Photography
Runner up: Port Douglas Wedding Photography - Jacky & Rob Cooke

Best Wedding Planner (Company)

Winner: Port Douglas Catering & Events
Runner up: Dragonfly Weddings & Events

Best Wedding Co-ordinator (Individual)

Winner: Jen Cope - Ocean Weddings & Events
Runner up: Bec McLean - Dragonfly Weddings & Events

PROFESSIONAL SERVICES

Best Qualified Practice (Company)

Winner: LiveLife Pharmacy Port Douglas
Runner up: New Horizons Medical Centre

Best Professional Service (Company)

Winner: Australia Post
Rnner up: Astute Financial Port Douglas

RETAIL

Best Food Store

Winner: Malone's Butchery
Runner up: Coles Port Douglas

Best Giftware Retailer

Winner: With Sugar
Runner up: Wildlife Habitat

Best Fashion Retailer

Winner: Lemonade & Sparkles
Runner up: Casa Mia

Best Overall Service

Winner: With Sugar
Runner up: Livelife Pharmacy Port Douglas

TRADES AND SERVICES

Best Trade Service (Company)

Winner: BH Electrics
Runner up: AlphaCool

Best Trade Supplier - Products / Equipment (Company)

Winner: Mossman Hardware
Runner up: AlphaCool

Best Tradesperson (Individual)

Winner: Brad Sims - BH Electrics
Runner up: James Batten - Lighthouse Electrical

Special Douglas business video compilation by Vasco Gonsalves

 

 

REAL ESTATE

Best Rental Property Agent (Individual)

Winner: Shanae Hardy - Raine & Horne Port Douglas / Mossman
Runner up: Amie McKay - Raine & Horne Port Douglas / Mossman

Best Rental Property Company (Company)

Winner: Raine & Horne Port Douglas / Mossman
Runner up: LJ Hooker Port Douglas

Best Real Estate Sales (Company)

Winer: LJ Hooker Port Douglas
Runner up: Raine & Horne Port Douglas / Mossman

Best Real Estate Sales Agent (Individual)

Winner: Charlie Madgwick - Raine & Horne Port Douglas / Mossman
Runner up: Callum Jones - The Pink Company

BEAUTY, HEALTH & FITNESS

Best Beauty Therapist (Individual)

Winner: Vicki Collinson - Divine Beauty Mossman
Runner up: Rachel Smith - The Beauty Room

Best Beauty Salon (Company)

Winner: Divine Beauty Mossman
Runner up: DS Hair & Makeup

Best Massage Therapist (Individual)

Winner: Nicole Matheson - Shantara Day Spa
Runner up: Luke Murray - Samadhi Soul

Best Spa Experience (Company)

Winner: Niramaya Spa
Runner up: Vie Spa @ Pullman Port Douglas

Best Health and Fitness Service (Gyms and Personal Trainers)

Winner: Elite 818 with Conan & Saalia Maestrom
Runner up: Port Douglas 24/7 Gym

ACCOMMODATION

Best Holiday Letting Agency (Company)

Winner: Executive Retreats
Runner up: Port Douglas Accommodation

Best Holiday Home or Private Villa (Individual Property)

Winner: Bali Hai - Executive Retreats
Runner up: The Bahama House - Sanctuary Villas Port Douglas

Best Low-Cost Accommodation

Winner: Dougies Backpacker Resort
Runner up: Big4 Port Douglas Glengarry Holiday Park

Best Luxury Accommodation

Winner: Niramaya Villas & Spa
Runner up: Sheraton Grand Mirage Resort Port Douglas

Best Resort/Hotel Accommodation (under 40 rooms)

Winner: The Pavilions
Runner up: Saltwater Luxury Apartments

Best Resort/Hotel Accommodation (over 40 rooms)

Winner: Sheraton Grand Mirage Resort Port Douglas
Runner up: Pullman Port Douglas Sea Temple Resort

TOURISM SERVICES

Best Visitor Information Service

Winner: Wildlife Habitat
Runner up: Port Douglas Tourist Information Centre (Quicksilver)

Best Transport - Airport Transfer Operator

Winner: Exemplar Coaches & Limousines
Runner up: Travel Safe Transfers

Best Transport - Local Transfer Operator

Winner: Aussie Local Shuttles
Runner up: SR Transport

Best Transport - Hire Service (inc Car, Bike, Moped, Boat)

Winner: Bike Shop & Hire
Runner up: Port Douglas Boat Hire

TOURISM PRODUCTS & OPERATORS

Best Fishing Business

Winner: MV Norseman
Runner up: Dragon Lady

Best Sailing Tour

Winner: Sailaway Port Douglas
Runner up: Shaolin Port Douglas

Best Rainforest/River Tour

Winner: Tony's Tropical Tours
Runner up: Lady Douglas River Cruise

Best Reef Tour

Winner: Quicksilver Cruises
Runner up: Calypso Reef Cruises

Best Tour Guide (Individual)

Winner: Rob Moss - Tony's Tropical Tours
Runner up: Jason Heffernan- Back Country Bliss

Best Tourist Attraction (Commercial Venue)

Winner: Mossman Gorge
Runner up: Hartley's Crocodile Adventures

RESTAURANTS & FOOD

Best Coffee

Winner: Sparrow Coffee Port Douglas
Runner up: Little Larder

Best Takeaway

Winner: N17 Burger Co.
Runner up: Dave's Takeaway

Best Breakfast

Winner: Cafe Fresq
Runner up: The Little Larder

Best Bar / Pub

Winner: Paddy's Irish Pub    
Runner up: Hemingway's Brewery

Best Wait / Bar Service (Individual)

Winner: Nick Harris - Jimmy Rums & The Surfy Port Douglas
Runner up: Angel Fletcher - Barbados Port Douglas

Best Family Restaurant

Winner: Chilly's Pizza & Trattoria
Runner up: The Surfy Port Douglas (Surf Club)

Best Restaurant

Winner: Salsa Bar & Grill
Runner up: Zinc Restaurant   

Special Douglas business video compilation by Vasco Gonsalves

 

 


Have an opinion or point of view on one of our stories or a community issue? Please submit a Letter to the Editor here.

* Readers are encouraged to use their full details to ensure letter legitimacy. Letters are the opinions of readers and do not represent the views of Newsport or its staff. Letters containing unlawful, obscene, defamatory, personal or abusive material will not be published.


Got a great news tip or video? We'd love to see it. Send news tips to editornewsport.comau


Comments are the opinions of readers and do not represent the views of Newsport or its staff.
Reader comments on this site are moderated before publication to promote valuable, civil, and healthy community debate. Our moderation takes into consideration these guidelines and rules before comments are approved for publication.